Çocuğunuz Emanetinizdir!

Uzun süredir gündemimizi meşgul eden çocuk istismarı dosyasını 3. Uzmanın görüşü ile noktalıyoruz. Bu dosyayı açarken ülkemizin ve dünyanın gerçeklerini ortaya koymaktan ziyade siz ebeveynleri bilinçlendirmeyi hedefledik. Dosyanın son ayağında bizi aydınlatmak üzere Uzm. Psk. Çağla Tuğba Selveroğlu maddeler ile yol gösterdi. Bu noktada çocuklarınızı korumaya yönelik tavsiyeler ile yardımcı olacak ve eksiklerinizi görüp çocuğunuza daha yakından bakmanızı sağlayacak makalede diliyoruz ki, bu üzücü durum hiçbir ailenin ve çocuğun başına gelmez.

Çocuk İstismarı, 0-18 yaş aralığında ki çocuklara psikolojik veya fiziksel olarak kötü davranılmasıdır.

Çocuklar istismara uğradıklarında yaş gruplarına göre farklı tepkiler verebiliyor.

0-3 yaş; Yeme ve uyku bozuklukları, yabancılardan korkma, üzerini giyip çıkarırken sorun yaşamaya başlama

3-6 yaş; Bebek gibi konuşma, parmak emme, bebeklik dönemine geri dönüş, içe kapanma, sözel ifadede azalma, anneye daha bağlı olma, gece ıslatmaları, dışkı kaçırma, yeme ve uyku bozuklukları, sık ve devamlı cinsel oyun

6-12 yaş; Sosyal içe kapanma, tek başınalık, evden veya okuldan kaçma, obsesif kompulsiyon, kendinden küçüklere cinsel istismarda bulunma, durup dururken ağlama

13-18 yaş; Fobiler, madde bağımlılığı, evden okuldan kaçma, ciddi yeme bozuklukları, aşırı sinirlilik, rastgele cinsel ilişkide bulunma, kronik cinsel enfeksiyonlar, psikoz ve intihara teşebbüs şeklinde kendini gösterebilir.

Çocukları cinsel istismardan korumaya yönelik tavsiyeler

  • Öncelikle her insanın sadece kendisinin görmesi ve dokunması gerektiği bazı “özel” bölgelerinin olduğu çocuğa öğretilmelidir. Bununla ilgili öğretici hikaye kitapları da yardımcı olacaktır.
  • Özel vücut bölgelerinin adları ve onların ne olduğu öğretilmeli herhangi birinin o istemediği müddetçe ona dokunması veya onun başka insanların özel bölgelerine dokunmaması gerektiği anlatılmalıdır.
  • Eğer herhangi birisi özel bölgelerine dokunursa hemen oradan ve o kişiden uzaklaşması gerektiği ya da çığlık atarak etrafındaki kişilerden yardım isteyebileceğini öğretmelisiniz.
  • Yabancılardan herhangi bir madde; -çikolata veya oyuncak olabilir- almaması ve yabancılarla konuşmaması gerektiğini anlatmalısınız.
  • Çocuk istemediği sürece yakın akrabalar, ebeveynlerin arkadaşlarının çocukla zorla temas edip çocuğu öpmelerine izin verilmemeli.
  • Çocuklarınıza hayır demeyi öğretin. Onların rızası olmadan yapılan bu tür davranışlarda neden hayır demeleri gerektiğini anlatın.

 

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan