Fashion Week İstanbul, Son Gününe Oturumlar ile Veda Etti

Fashion Week Istanbul, katılımcı tasarımcıların defileleri, koleksiyonların sunulduğu film gösterimleri ve bunlarla eş zamanlı olarak etkinliğin resmi adresi fashionweek.istanbul adresinde yayınlanan dört hibrit günün ardından bugün son buldu. 15-18 Mart 2022 tarihleri arasında Soho House Istanbul’da ve İstanbul’un tarihi ve kültürel zenginliğini yansıtan mekanlarda gerçekleşen etkinlikte toplamda 18 tasarımcı ile 8 New Gen by İMA ve KARMA by İMA genç tasarımcısı koleksiyonlarını sergiledi.

 

Fashion Week Istanbul’un son günü gerçekleşen ilk FWI Conversations etkinliği tekstil dünyasında uzun yıllar boyunca çalışan ve kaynaklara erişim konusunda uzman Sal Khokhar’a ait. Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı fuar ve moda etkinliklerinde moda dünyasında üretim ve tüketim dengelerine dair konferans ve panellere katılan Sal Khokhar, Fashion Week Istanbul’da da Soho House Istanbul’un Sinema Salonu’nda tekstil sektörünün profesyonelleriyle buluştu.

Günün ikinci FWI Conversations’u ise Dr. Seda Domaniç’in moderatörlüğünde gerçekleşti. Moda tasarımcısı Zeynep Tosun ve dijital dünyadaki avatarlarıyla ilgi çeken SUDIETUZ markasının kreatif direktörü ve kurucusu Şansım Adalı’nın da katıldığı panelde Mercado dergisinin yayın yönetmeni Tuna Mert ve Lokal Hareket’in kurucusu Nil Ertürk de vardı. Panelde “Sürdürülebilir bir moda mümkün mü?” ve “Döngüsel ekonomi için neler yapılabilir?” sorularına yanıt arandı.

 

Etkinliğin son gününde ilk koleksiyon sunumu ise, İstanbul’da moda haftası fikrinin ortaya çıktığı ilk günden itibaren koleksiyonlarıyla farklı hikayeleri konu edinen tasarımcı Niyazi Erdoğan’a ait. Soho House Istanbul’da gerçekleştirilen gösterimde #Nakkal isimli koleksiyonu iki seans halinde konuklarına sunan tasarımcı, zengin Anadolu’nun kültürel mirasından yola çıkarak hikaye anlatıcılığı aracılığı sayesinde, kültürel devamlılığa atıfta bulundu. Hikaye anlatıcısı Arbil’in yer aldığı kısa bir videonun ardından, koleksiyonunda dört kadın ve sekiz erkek görünümüne yer veren Niyazi Erdoğan gerçek dünyadan hayal alemine geçiş sürecini ‘aynadan geçme’ metaforuyla anlatıyor.

 

Fashion Week Istanbul’un son günü, saat 17:00’de ise Ceren Ocak’ın 18 look ve toplam 35 parçadan oluşan Sonbahar/Kış 2022-23 koleksiyon filminin dijital gösterimi gerçekleşti. Ceren Ocak markasının imzası haline gelen kendini özgürce ifade eden, kendine güvenen kadınların stilini yansıtan iddialı tasarımların yanında, tasarımcı bu sezon sokak modasına yakın looklar kullanarak ilk kez puffer montlara yer verdi. Kolayca giyip çıkarılabilen parçalar bulunan koleksiyonda gri, beyaz, lacivert, siyah, yeşil ve saks mavi renkler; vegan deriler, süet, kaşe, koton ve örme kumaşlarda hayat buldu.

 

Saatler 19:00’ı gösterdiğinde ise Selen Akyüz’ün pandemi ile beraber oluşturulan güvenli kümülatif alanlarından çıkıp, benzersiz, karakteristik ve özgür giyinmek isteyen ruhlara adadığı koleksiyon filmi yayınlandı. Selen Akyüz, koleksiyondaki tüm ürünlerini, büyük üreticiler yerine, daha sürdürülebilir ve özel dikim odaklı yerel terziler ile, terzilik usulü tekniklerle çalıştı. Tasarımcı “Safe Place” adını verdiği koleksiyonu için, “Yerel terzileri desteklemek, el işçiliğinin sürdürülebilir kalmasına katkıda bulunmak her zaman gurur verici.” ifadelerini kullandı.

 

Günün kapanışı ise her sezon farklı karakterleri koleksiyonlarına işleyen tasarımcı Emre Erdemoğlu’nun 2022-23 Sonbahar-Kış koleksiyon filmi ile gerçekleşti. Başarılı tasarımcı bu sezon retro askeri kostümlerden ilham alarak “MILITARY” koleksiyonunu farklı bir anlatım şekliyle moda severlere sundu. Koleksiyonda yer alan deneysel tavırla yaratılan detaylar ile bütünleşen zamansız klasik yorumlar, istanbul escort kızların geleneksel tavrı yeniden algılama fırsatı veriyor.

 

Fashion Week Istanbul yeni hibrit yapısı sayesinde moda filmleri gösterimleri, defile ve koleksiyon sunumları gibi çeşitli etkinliklerle hem Türkiye’den hem de yurt dışından sektörün önemli oyuncularını bir araya getirirken, aynı zamanda dijital platformlardan ve Fashion Week Istanbul resmi adresi fashionweek.istanbul adresinden, resmi Instagram hesabı @fwistanbul’dan ve #fwistanbul hashtag’i üzerinden takip edilebilecek.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın