Doğum Sonrası Dönemlerde Anne-bebek İlişkisi

Bu dönem doğan bebeğin küçük bir varlıktan insana dönüştüğünü izleriz. Mucizevî bu dönüşüm bebek ile anne arasında kurulan ilişkiyle başlar. Mutlu bir yetişkin yaşamı da sağlam ve doyum veren bir anne bebek ilişkisiyle mümkün olmaktadır.

Yapılan araştırmalardan bebeğin fiziksel gelişimi, bağışıklık düzeyi, uyku ve beslenme düzeni, zekâ gelişimi bu düzenin belli başlı özelliklerinden oluşmaktadır. Hamilelik döneminde göbek bağı ne kadar yaşamsal önem taşıyorsa doğum sonrası bebek anne ilişkisi arasındaki bağ ilişkisi o kadar yaşamsal olmaktadır.

Anneler bebeklerde temizlenme, beslenme, sevgi ve duygusallık vb. ihtiyaçlara olan duyarlılık ve bu ihtiyaçların karşılanmasında göstermiş oldukları özenle bebeklerde temel güven duygusunun gelişmesine yol açmaktadır. Bu tür durumlarda bebekler annesini koruyan, besleyen olarak görür ve ona olan duyguları kendisine aşılar. Bebeklerde güven duygusunun gelişmesinde anneler tutarlı ve olumlu davranış tarzları göstermelidir.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın