Rüzgâr Mira Okan: “Stil Sahibi Olmak Her Bireyin Hakkıdır”

Giyinmek gardırobunuzda sadece yazlık-kışlık bölümünden seçebileceğiniz, hava şartlarına göre değişen giysilerden ibaret değil; kendinize uygun, sizi yansıtan renkler ve vücut tipiniz, kişiliğiniz, işiniz yani SİZİ anlatmalı diyen Rüzgâr Mira Okan ile çok yönlü bir röportaj yaptık.
 

rüzgar mira

 
Rüzgar Mira Okan ne iş yapar? Kişisel marka ve imaj danışmanlığı ne demek?
Kişisel Marka & İmaj Danışmanı ve konuşmacıyım. Kısaca, kişilere-kurumlara, marka ve imaj danışmanlığı yapar, uzmanlık konularında konferanslarda konuşmacı olarak yer alıyorum. Kurumsal alanda firmaların marka imajlarının ve algılarının yönetimi konusunda danışmanlık yapıp, seminerler verirken, bireysel alanda kendilerine, kişisel markalarına yatırım yapmak isteyen bireylere görünüm, zarafet alanlarında destek oluyorum. Rüzgar Mira Okan, gardıroplarını planlar, stil koçluğu ve kişilere özel alışveriş danışmanlığı yapar. Aynı zamanda İstanbul Moda Akademisinde Styling Bölümünde Renk ve Kumaş Teorisi dersini verir. Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünü tamamladım. Kozmetikten, kumaşa her türlü alanda kullanılabilen nanoteknoloji üzerine yoğunlaştım. Profesyonel hayatta mühendislik-satış-pazarlama-satınalma ve uluslararası müşteri yönetimi alanlarında çalıştım. Amerika’da Marka ve Algı Yönetimi, İngiltere’de London College of Fashion ve London Image Institute’de Moda Marka Algı Yönetimi ve Stil alanında eğitim gördüm. Kurumsal dünyadaki bilgi ve tecrübemi, akademik geçmişimle birleştirip kendi şirketim bünyesinde danışmanlık hizmetleri veriyorum. Kişisel Marka ve İmaj Danışmanlığı kişileri tıpkı bir marka gibi konumlandırıp, görünüm, davranış ve iletişim öğelerini iş ve sosyal hayatlarında bir bütün olarak yönetmelerini sağlar. Benim tek cümleyle: “Bu benim işim değil, tutkum!”
 

rüzgar mira

 
Stil ve kişisel imaj nedir? Aralarındaki farkı anlatır mısınız?
Stil kişiye özgüdür. Stil ‘ben’, Moda ‘ben de’ İmaj ‘gittiğim yere göre’ derim. Stil kendini dünyaya ifade ediş biçimidir. Stil oluşturmak, stil sahibi olmak kendini ve vücudunu tanımakla başlar. Stil kendini tanıdıkça oluşur ve oturur. Sadece görünüm değil, hayattaki duruşumuz ve hayata bakışımızdır aslında. Ben kimim, ne olmak istiyorum, neden hoşlanıyorum, bana ne gider sorularını sormakla başlar. Görünüm anlamında giyinmek bir sanattır. Stil sahibi olan bir kadın zamansızdır, yankısı ise sonsuzdur. İmaj ise bulunduğumuz yere, konuma da uyum sağlamak demektir. Görünümümüzle birlikte ses tonu, sözcükler, beden dili, davranış-nezaket-görgü imajımızı bir bütün olarak oluşturur, başkalarının zihnindeki algımızı belirler. Meşhur bir örneğim vardır: “Stil pastanın kek yani ana kısmıysa; imaj, pastanın krema ve üstündeki süslemesidir.” derim hep.
 

rüzgar mira

Kişisel stil nasıl oluşturulur? Bir danışman olmadan kişi kendi stilini neye göre oluşturmalıdır?
Kişisel stil, kendinin kim olduğunu merak ederek ve kendini tanıyarak oluşur. Bir danışman olarak önerim; stilinizi zamandan bağımsız olarak oluşturun, modayı merkeziniz yapmayın, alışveriş çılıgınlığına kapılmayın, kendiniz dışındaki herkesi dinlemeyin, başkası gibi olmaya çalışmayın. Kendinizi bir marka, gardırobunuzu bir yatırım olarak görün. Stil önce karakterinize ve kimliğinize göre şekillenmelidir. Stil sahibi olabilmek için mutlaka bir hayat duruşunuz, çizginiz olsun.

Kadınların stillerini oluştururken en çok yaptıkları hata nedir?
Stil ile modanın birbirine karıştırılması en çok yapılan hatadır. Moda kitleseldir, stil kişiye özgü. Moda sizin vücut şeklinizi, vücut tipinizi, iş ve sosyal yaşantınızı, karakterinizi, hayat duruşunuzu bireysel bazda düşünmez. Stil zamansızdır. Sezonluk moda trendlerini göz önüne alırken en önemli kriter vücudunuzun modaya değil; modanın vücüdunuza uymasıdır. Sezon trendi diye vücut yapınıza uygun olmayan bir şeyi giymek zorunda değilsiniz. Bu yüzden stilinizi oluştururken her vücut yapısını ve şeklini dolayısı ile her gardırobu kendi özelinde değerlendirmek gerekir.
 

stil danışmanı

 
“İnsanlar dış görünüşleriyle karşılanır, şahsiyetleriyle uğurlanırlar” denir. Özellikle iş görüşmelerinde ilk izlenim çok önemli. Doğru ve etkili bir ilk izlenim için püf noktaları nelerdir?
İş ve sosyal hayatta önce görünümlerimiz konuşuyor sonra biz. İnsan gözü 526 megapikseldir, eğer insanın gözüyle fotoğraf çekilebilseydi boyutu 2-8 gb arası olurdu. Yani karşımızdaki bir kişiyi görüp, algıladıktan sonra saniyeler içerisinde o insanın fotoğrafını çekiyoruz ve bu detaylı fotoğrafı ana belleğe, beynimize gönderiyoruz. İşte bu yüzden ilk izlenimler gerek iş dünyasında, gerekse sosyal hayatta çok önemli. Siyasetten, spora, mülakatlardan, toplantılara, hatta ilk buluşmalara kadar önce ilk izlenimler konuşuyor. Doğru ve etkili bir ilk izlenim için ilk şart; özgüven. Özgüven kibir ya da kendine aşırı güven değildir. Özgüven içerisinde kendinden emin olma ve alçakgönüllülüğü barındırır. İkincisi doğru postür yani duruş. Bu ikisine bir de özenli giyim ve konuşma eklenirse işte o zaman kendine ifade tamamlanır.
 
Stil oluşturmakta temel adım nedir? Yani işe ilk nereden başlamalı?
Şık ve stil sahibi olmanın yolu önce kendini tanımaktan geçer. Stil sahibi olmanın ilk adımı şu soruyu sorarak başlar: “Ben kimim?” Bu çok önemli bir soru. Yanıtı hemen verilmesi güçtür. Üzerine düşünülmesi gerekir. “Özen” anahtar kelime. Stil yolculuğu kendine özen göstermekle başlar.

Kendi stilini oluşturmak isteyen bir hanıma neler tavsiye edersiniz?
Tüm samimiyetimle “Kendi Stilini Yarat” adlı kitabımı tavsiye edebilirim. Ruhsal olarak “Ben Kimim?” sorusuna yanıt vermek, fiziksel olarak vücut şeklini, vücüt tipini ve vücut ölçülerini belirlemelerini öneririm. Ve tabi ki tanıdığını ve gördüğünü sevmeli, kendini ve vücudunu tanımalı, onaylamalı. Kişi önce kıyafetlere ve aksesuarlara değil, kendine, kendisi için yatırım yapmalı. Bunun yanında “Az olan çoktur” formülünü uygulamalarını öneririm.
 

kendi stilini yarat

 
Stilini beğendiğiniz yerli ve yabancı ünlüler kimler?
Zamansız ve elegan Audrey Hepburn ve Grace Kelly. Son dönemde de Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow, Olivia Palermo ve Cate Blanchett oldukça rafine ve klas kadınlar.

Gardırop planlıyorsunuz. Nedir gardırop planlamak, neye göre planlıyorsunuz?
Kesinlikle en zevkli kısım. Önce “Gardırop Detoxu” ile yapıyoruz. Yani gönderilmesi gerek, size ve stilinize uygun olmayan tüm parçaları belli bir matematiğe göre değerlendip çıkartıyoruz. Sonrasında kıyafetleri iş ve sosyal yaşamınıza, vücut tipinize, şeklinize ve vücut ölçülerinize, stil kimliğinize, kişisel renklerinize göre güncel ve uygun bir şekle getiriyor, kombinler oluşturuyoruz. Buradaki belirleyicimiz kişinin kendisi. Gardırobumuzun içini belirleyen sitilinizdir. Stil kimliğinizi özel tasarlanmış bir test ve sorular ile kolaylıkla bulabiliyoruz
 
Bir kadının gardırobunda olması gereken temel giysiler nelerdir?
Her gardırobun olmazsa olmazları kişiye özgü ve özeldir. Bununla beraber temel bir çatı kurmak gerekirse ilk olmazsa olmaz elbise, tam bir kurtarıcıdır, o varsa düşünmenize gerek yoktur. Elbise her zaman bir kadının gardırobunun kurtarıcısı, en sadık dostudur. Vücuda uygun, doğru kesim bir elbise, kadını estetik ve zarif gösterir. Siyah elbise, siyah çanta ve bir çift zarif siyaz topuklu ayakkabı, ipek bluz ve trençkot gardıropta olması gereken temel parçalardır. Beyaz gömlek ise her daim kurtarıcı, ister jean ile spor ister etek ya da pantolon ile klasik.

Bir kadının gardırobunda olması gereken temel aksesuarlar nelerdir?
Dikişi, aksesuarları, malzemesi kaliteli ve zamansız deri günlük çanta, davetler için bir clutch. Siyah ve nude topuklu ayakkabılar, vücuda uygunsa stiletto, değilse vücut yapısına uygun topukta olanlar. Kendi tarzına uygun inci küpeler, modern yorum ile ya da klasik, saat, tarzına uygun broş/kolye, parfüm, temel makyaj malzemeleri, rimel, allık, parlatıcı/ruj,kapatıcı, göz kalemi ya da eyeliner. 
 

rüzgar mira stil danışmanı

 
Kurtarıcı kıyafet dendiğinde ya da acil durumda hazırlanmak ve davete gitmek istediğimizde en pratik giyinme anahtarı ne olmalıdır?
Anahtar kelime sadelik. Kesinlikle düz tek renk kıyafetler, özellikle siyah renk. Bu isterse bir ferace, ister elbise ya da tunik olabilir ama siyah üzerinde diğer her rengi mükemmel taşır. Bu yüzden üzerine her ne alırsanız alın zarif ve asil görünecektir. Gideceğiniz yere uygun bir eşarp ve şık, renkli çantanız hatta hatta bir broş ile hemen hazırlanıp, davetin en şık ve özgüvenli hanımefendisi olabilirsiniz.
 
Siz ayrıca nezaket, parfüm konularında da eğitim veriyorsunuz. Bu eğitimin içinde neler var?
Sadece kıyafetler ve aksesuarlar konuşmaz. Davranışlarımız ve kokumuz da bizim için konuşur. Bir kadına en çok yakışan şey de aslında zarafettir. Giyinmek sadece üzerimize bir şeyler giymek değil, kendini ifadedir. Bu yüzden zarafet önemlidir. Ben de danışanlarım ve öğrencilerime doğru ve etkili giyinmeyi zarafet ile birlikte sunuyorum. Nezaket ve görgü kurallarını bilmek, bulunduğumuz yerlerde hem kendimizi iyi hissetmemizi hem de kendimizi etkili bir şekilde ifade etmemizi sağlar. Bir hanımefendi nasıl yürür, oturur, kalkar, konuşur… hepsini çalışıyoruz. Kokumuzsa bizi biz gittikten sonra bile temsil eder. İşte bu yüzden imzamızdır. “Söz uçar yazı kalır” dediğimiz gibi, “Biz gideriz kokumuz kalır” diyebiliriz aslında. Bu yüzden koku seçimi önemli. Parfümleri kişiye özel nasıl seçilir, kim hangi kokuyu nasıl kullanır içeriğimizin temelini oluşturuyor.
 

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın