Seyahatlerde Dikkat Etmeniz Gereken Teknolojik Güvenlik Kuralları

Akıllı telefonlar, tabletler ve  diz üstü bilgisayarlar gibi teknolojik cihazlar seyahatlerde de yanımızda olmak zorunda. Ancak seyahat ederken dosyalarınızı yedeklemek ya da önemli bir veriyi şifrelemek gibi basit önlemleri atlamak siber saldırılara davetiye çıkartıyor.

Özellikle tatilde sıkça kullanılan wifi erişimi, ortak USB şarj istasyonları gibi müdahaleye açık hizmetler oldukça önemlidir. Siber suçlular tarafından ulaşılmak istenen kişisel veriler, şifreler ve kredi kartı bilgileri gibi kötü şekilde kullanılabilecek bilgilerin ortak olarak kullanılan cihazlardan kesinlikle girilmemesi gerekiyor. Herkese açık wifi ortamında bankacılık işlemi ve parola gerektiren diğer girişler kesinlikle yapılmamalıdır. Bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi cihazların güncellemeleri de yine wifi bağlantısı ile asla gerçekleştirilmemelidir. İnternet erişimi kullanımında Sanal Özel Ağ (VPN) servisi kullanımı tavsiye edilmektedir. Kullanılan cihazlara da lisanslı anti virüs programı muhakkak yüklenmelidir.

Seyahatlerde uygulanması gereken siber güvenlik kuralları, doğru şekilde ve doğru zamanda uygulandığı takdirde adeta hayat kurtarıyor. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken öteki yandan da kişisel bilgi ve verilerimizi de tehlikeye atmamamız önem taşımaktadır.

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın