İlkbahara Önce SEN Hazırlan!

Mevsimler geçerken, her ayın kendine has hava ve enerjisi bize çok şey anlatmakta! Kışın giyinip, kuşandığımız koyu renkler, puslu hava yerini kuş cıvıltıları, yeşeren yapraklar ve parlak ışıklara bırakıyor. Bu döngü ile uyum içinde olmak bize bedensel ve zihinsel olarak dengede olmayı vaad ediyor. Üstelik artık kışın kullandığımız ilaçları sistemimizden temizlemenin de vakti geldi! Öyleyse soğuktan kuruyan ciltlerimiz için özel bakımlar ile mevsim geçişine hazırlanmak, kendimizi bahar ayının neşesine adapte etmeye başlayalım.

Meltem Özçelik Günay

ZİNDE VE DENGEDE BİR BEDEN İÇİN DETOX!

Kış demek az hareket, ağır yiyecekler, kullanılan ilaçlar ile geçen bir mevsim demek. Bunun sonucunda işe yavaşlayan metabolizma ve biriken toksinler kendimizi ağır hissetmemize sebep olur. Toksinlerden kurtulmak için bol su içmeli, yeşil beslenmeli ve terlemeliyiz. Bol su, spor ve ardından saunaya uğramak bize format atacaktır.  Yorgun uyanma, solgun ve sarımsı bir cilt ve ağrılar hissediyorsanız toksinlerden arınmanın vakti geldi demektir. Dengeli beslenme ve hareket etmek bize kendimizi daha iyi hissettirecektir. Ayrıca güzel bitki çayları ile de kendimizi dengeleyebilir ve sağlığımıza katkıda bulunabiliriz. Özellikle beyaz ve yeşil çaylar, kuşburnu yüksek oranda antioksidan bulundurur. Mevsim meyve ve sebzeleri ile beslenmek ise kendimizi yeni bir döneme hazırlamanın en güzel yollarından biridir. Hasta iken sulu ve mineral bakımından zengin beslenin. Duygusal durumda dengesizlikler olduğu vakit çok yemekten kaçınılmalı çünkü böyle zamanlarda sindirim sistemi kapandığından dolayı yediklerimiz toksin ve asit üretir ve bu da yağlanmaya yol açar.

İlkbahar ayları C vitamin takviyesi yapmanın en güzel vakitlerden biri, böylece üzerimizde birikmiş toksik hücreler ile savaşır. İlkbaharın renklerini üzerimizde taşımak ise bize pozitif enerji sağlar. Özellikle yeşil yaprak ve çiçeklerin rengi ayrıca uyum içinde hissettirir. Ayrıca kendi renginizi de üzerinizde taşımanız tavsiye edilir.

İLKBAHAR CİLT BAKIMI RUTİNİM

Kışın donuklaşan, kuruyan cildimizi tekrar uyandırmanın zamanı İlkbahar. Gün ışığı ile daha aydınlık bir cildin, renk gelmiş yanakların daha enerjik ve hoş durduğunu kimse inkar edemez. Antioksidan serumları her mevsim olduğu gibi bu mevsimde de favorimiz olmaya devam ediyor. Özellikle C vitamini ve Ginseng içerikli olanlar daha da bir canlılık katacaktır. Özellikle Ginseng içeren cilt bakım ürünleri kan dolaşımını harekete geçirip cilde canlılık vermekte çok başarılı.

Doğal Scrub (Kuru Cilt)

1 çay kaşığı şeker

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı argan yağı

Islak yüzde 30 saniye uygulanır ardından durulanır.

Yağlı cilt

Yarım çay kaşığı karbonat

4 damla çay ağacı yağı

Çiçek suyu (mesela gül suyu veya lavanta)

Biberiye tozu veya yağ olarak özü.

Karışım ıslak yüze uygulandıktan sonra durulanır.

DETOX MASKE

Portakal suyu

Bir tırnak kadar az kına tozu

Bal

Yoğurt

Tarçın

Pembe kil

Önemli Noktalar:

Işık terapisi

Renk seçimi özellikleri

Fresh Juice tüketimini arttırmak

Kendi renginizi taşımak

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

istanbul escort bayan