İmplantın Yüz Güzelliğine Etkisi Nedir?

 

Doğal dişlerinizi kaybettikten sonra yüz görünümünüzde bazı değişiklikler fark etmiş olabilirsiniz. Bunlar küçük değişiklikler olabileceği gibi daha yaşlı görünmenize neden olacak boyuta da gelebilir. İstanbul Smile Center hekimi Dt. Ekim Karakuş’a diş kaybından sonra yüzdeki değişikliklerin nedenini ve dental implantların bu sorunun giderilmesinde ne kadar etkili olduğunu sorduk.

 

Diş Kaybı Neden Yüz Görünümünde Değişikliğe Neden Olur?

 

İstanbul Smile Center hekimi Dt. Ekim Karakuş çene kemiğinin doğal dişleri yerinde tutma görevini üstlendiğini ve diş kaybıyla birlikte çenede çene kemiğini uyaracak bir etken kalmadığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Diş kayıplarından sonra herhangi bir uyaran olmadığı için diş kaybının olduğu bölgedeki çene kemiği erimeye başlar ve kemik yoğunluğu azalır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, çene kemiğinin yalnızca dişleri yerinde tutma görevini üstlenmediği aynı zamanda yüzün üçte birlik alt kısmının yapısını da desteklediğidir. Buna ağız, yanaklar ve çene de dahildir. Yüz yapısının ihtiyaç duyduğu destek sağlanmadığı için bir süre sonra çökme meydana gelir. Yanaklar düzleşip çökerken ağız çevresinde kırışıklıklar ortaya çıkabilir.”

 

Dental İmplant Diş Kaybının Neden Olduğu Yaşlanma Belirtilerini Azaltır

 

Dental implantların eksik dişlerin giderilmesi için en iyi seçeneklerden biri olduğunu dile getiren İstanbul Smile Center hekimi Dt. Ekim Karakuş sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: “Çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen dental implantlar diş kökleriyle aynı görevi üstlenirler. Böylece çeneyi doğal dişler gibi uyarır ve kemik kayıplarını önlerler. Özellikle erken yaşlarda yaşanan diş kaybıyla birlikte ortaya çıkan erken yaşlanma belirtilerinin öz güveni olumsuz yönde etkilediği durumlarda dental implant yüz görünümünü iyileştirerek etkili bir çözüm haline gelebilir. Dental implantlar rezorbsiyon oluşmaması için çene kemiğini uyarırlar. Çene kemiğinin uyarılması ve yeniden kazanılmasıyla birlikte kişinin görünümü gençleşir ve erken yaşlanma belirtileri ortadan kalkar.“

 

Dental implant yapıldıktan sonra yanaklar ve dudaklar daha dolgun bir görünüme kavuşur. Ağız çevresindeki kırışıklıklar, cilt gevşemesi ve sarkması azalır.  Sonuç olarak dental implantların ağız sağlığını onarabildiği, yüzdeki kemik kaybına bağlı sorunları önemli ölçüde iyileştirebildiği ya da düzeltebildiği söylenebilir. Dental implantların fikstür, abutment ve protez olarak isimlendirilen üç bileşeni çene yapısını destekleyerek vücudun kemik dengesinde ortaya çıkabilecek ciddi kayıpları önler. Bu bileşenler sayesinde çenede kemik kaybı ve diş etlerinde çekilme yaşanmaz. Kemik kütlesinin yenilenmesiyle birlikte yüz doğal şeklini ve özelliklerini geri kazanır.

 

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın