İslam’da Kadın Nasıl Giyinmeli?

İslam’a Göre Kadın Nasıl Giyinmeli?

Örtünmek canlılar arasında insana has bir özelliktir. Bütün hak dinlerinde Allah insanların örtünmesini buyurmuştur. Müslüman kadınlar Allah’ın emri üzerine kendisine helal olmayan erkeklerin yanında Kur’an-ı Kerim’de belirtildiği şekilde giyinmelidir. Günümüzde tesettür sınırları çoğunlukla da bilinçsizlikten kaynaklanarak bir hayli genişlemiştir. Ancak Allah’ın buyruğunu yerine getiren kadınların tesettürü en iyi şekilde yansıtmaları gerekir. Bu yazımızda Müslüman kadınların ve tesettürlü kadınların nasıl giyinmesi gerektiğini sizlere bir kez daha hatırlatmak istedik.

islama göre kadınlar nasıl giyinmeli
islama göre kadınlar nasıl giyinmeli

Hak dinlerin hepsinde Allah kadınlara belirli ölçüler dahilinde giyinmelerini yani örtünmelerini emretmiştir. Kur’an-ı Kerim’de ve Hadisi Şerifler’de de kadınların kendisine helal olmayan erkelerin yanında örtünmeleri emredilmiştir. Ancak günümüzde bu durum tesettürlü kadınlar tarafından suiistimal edilerek yanlış yönlendirilmektedir. Bu durum Kur’an-ı Kerim’de Nur Suresi 31. ayette aynen şöyle aktarılmıştır;

“Mü’minlerin kadınlarına söyle, gözlerini harama bakmaktan sakındırsınlar, ırzlarını korusunlar, ziynetlerini açmasınlar, başörtülerini yakalarının üstünü örtecek şekilde örtsünler.”

Bu ayette açık bir şekilde kadınların örtünmelerinin ne şekilde olması gerektiği aktarılmıştır. Kadınlar kendilerine haram olan erkeklerin yanında vücut hatlarını belli etmeyecek giysiler ve yakalarının üstünü örtecek başörtüler takmalıdır. Bütün meselenin özünün anlatıldığı bu ayette Müslüman kadınların el ve yüzü dışında kalan bölgelerinde tesettür ile örtülmesidir.

İslam’da örtülmesi gereken yerler belirtilmiştir ancak model veya belirli bir elbise şekli ifade edilmemiştir. Model ve elbise şekli zamandan zamanda değişebilir ancak belirtilen kaide olan el ve yüz dışında kalan bölgelerin örtünmesi kaidesi değişmez. Dolayısıyla 21. yüzyılda da bu ölçülere dikkat edilerek giyinilmesi en doğrusudur.

Tesettürlü Kadınlar Nasıl Giyinmeli?

  • Bir Müslüman kadın her zaman İslam’ın emirleri içerisinde davranması ve giyinmesi gerekir. Dolayısıyla Müslüman kadın Kur’an’a ve Hadislere karşı gelmemesi gerekir ve belirtildiği şekilde örtünerek İslam’ın emirlerini yerine getirmelidir.
  • Tesettürlü ve Müslüman bir kadın evden çıkmadan önce ‘Benim kıyafetimi Allah beğenir mi? Allah’ın emirlerine uygun mu?’ diye kendini sorgulamalıdır.
  • İslam’ın emirleri kıyamete kadar aynı olduğu gibi kadınlara örtünme emri de kıyamete kadar aynı olacaktır. Farklı zamanlarda örtünmenin modeli ve elbise şekli değişebilir ancak, el ve yüz dışında kalan bölgelerin örtünmesi ve vücut hatlarının belli edilmemesi kıyamete kadar devam edecektir.
  • Abartılı makyaj, parfüm ve gösterişli aksesuarlar tesettürün bir parçası değildir. Tesettürlü kadınlar için moda olan her ürün İslam’a uygun değildir. Dolayısıyla modaya ayak uydurmak için Allah’ın emirlerinden uzak durulmaması gerekir.
  • Dışarı çıkan tesettürlü kadınların mutlaka bir dış kıyafet giymesi gerekir. Bu dış kıyafet pardösü ve ferace olabileceği gibi vücut hatlarını belli etmeyen bir ürün de olabilir.
  • Tesettürlü kadınların dar veya ince kıyafetleri için Peygamberimiz (s.a.s.) ‘Giyinmişler ama yine de çıplak sayılacaklar’ diye tanımlamıştır.
  • Azhab suresinde Müslüman kadınların el ve yüz dışında kalan bölgelerini örtmeleri gerektiği anlatılmıştır. Buna göre bütün hatlarını örtecek şekilde bol ve uzun olması gerekir.
  • Günümüzde rahatlığından dolayı gençler tarafından sıklıkla tercih edilen pantolon sünnet ölçülerine göre giyinilmelidir. Pantolon giyinileceği zaman topuklara kadar uzanacak kadar bol bir manto, pardösü veya ferace tercih edilmelidir.
Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.