Kahve Terimleri Ne Anlama Geliyor?

Kahve mağazalarında adeta romanları andırır gibi uzun uzun cümlelerle verilen siparişlerin aslında ne anlama geldiğini bilmeyenlerin veya öğrenmek isteyenlerin yardımına 30 yıllık Kahve Gurusu Sam Çeviköz yetişiyor. İngilizce kahve terimlerine açıklık getiren Coffee HQ (Coffee Headquarters) Kurucusu Sam Çeviköz, örneğin “Soya Sütlü Double Shot Karamel Latte istiyorum” diyen birinin aslında ne istediğini belirtirken, farklı damak tatlarına en uygun siparişi vermek isteyenler için de basit tüyolar paylaşıyor.

“Önce kahvenizi hangi sertlikte içmek istediğinize karar vermelisiniz”

Kahve Gurusu ve Authorized SCA Trainer Sam Çeviköz, kahve severlerin öncelikle kahvenin sertliğine karar vermesi gerektiğine dikkat çekiyor. Çeviköz, “Normalde kahvenizi sütle tercih ediyorsanız Latte, Cappuccino, Flat White gibi çeşitler damak tadınıza uygun kahveler olabilir. Sert bir kahve tercih etmek isterseniz Espresso veya Americano istiyorum diyebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Nedir bu shotlar?

Sipariş sırasında kulaklara kazınan “single shot”, “double shot”, “triple shot” terimlerine de değinen Sam Çeviköz, “Kahvenizi karamel, vanilya gibi tatlarla zenginleştirmek isterseniz ‘karamel latte’ diyerek sipariş verebilirsiniz. Fakat yoğun bir karamel tadı isterseniz ‘ekstra  karamel aromalı’ diyebilir veya ‘triple shot’ ifadesini kullanarak daha da yoğun bir kahve tadına ulaşabilirsiniz. Örneğin daha önce espresso sipariş verdiniz ve boyut olarak küçük buldunuz. O zaman bir sonraki siparişinizi verirken “double espresso” diyebilirsiniz” dedi.

Kahvenizi hangi boyda içmek istersiniz?

Kahve severler sipariş verirken bardak boyutları konusunda da tereddüt yaşayabiliyor. Çeviköz, “Genelde kahve mağazalarında pek çok boyut seçeneği sunuluyor. Bu yüzden siparişinizi verirken büyük boy ya da küçük boy diyerek sipariş vermeniz yeterlidir” ifadelerini kullandı.

Üçüncü nesil demleme nedir?

Birinci, ikinci ve üçüncü nesil kahve demleme yöntemlerine de değinen Çeviköz, “Birinci nesil dediğimiz yöntem Türk Kahvesi ve türevlerinde gördüğümüz kahve yapım yöntemleridir. İkinci nesil, makinalarla elde edilen espresso ve espresso bazlı kahveler iken üçüncü nesil ise demleme ekipmanlarına verilen isimdir. Eğer lezzetli ve doygun bir filtre kahve içmek isterseniz “V60 drip demleme ekipmanları ile filtre kahve istiyorum” diyebilirsiniz. Coffee HQ Akademi’de düzenlediğimiz workshoplarda meraklısına tüm ekipmanları ve makinaları deneyimleme fırsatı sunarken Coffee HQ mağazalarında ise ziyaretçileri nitelikli kahvelerle buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın