3. Doz Kovid Aşısı Neden Olmalıyız?

Corona virüs 2019 yılının sonlarına doğru hayatımıza girdikten sonra çok kısa bir süre içinde tüm dünyada etkili bir hale geldi. Corona virüsten kaynaklanan Covid-19 her yaşta etkili olabilen bir hastalıktır. Ancak ileri yaş gruplarında, kronik rahatsızlıkları olanlarda ya da çeşitli özel sağlık durumları olanlarda daha etkili olduğuna dair veriler bulunmaktadır. Anne adaylarının yalnızca kendi sağlıkları ile değil aynı zamanda bebeklerinin sağlığı ile ilgili olarak da endişelenmesine neden olan Covid-19 ve Covid-19 aşısı ile ilgili olarak Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Arda Lembet şunları söyledi; “Yapılan geniş kapsamlı çalışmaların sonuçları, gebelik döneminde uygulanan Covid-19 aşılarının anne ve bebek sağlığı açısından herhangi bir olumsuz etkiye neden olmadığını göstermektedir. Üstelik koruyuculuk oranı da oldukça yüksektir. Aşılı olan anne adayları Corona virüs ile karşı karşıya kaldığında Covid-19’u genellikle hafif bir şekilde geçirmektedir.”

Covid-19’dan Kendinizi ve Bebeğinizi Korumak İçin Aşınızı İhmal Etmeyin

Corona virüs aşıları ve aşı uygulamalarıyla ilgili olarak yapılan çalışmalarda aşının gebeler üzerinde ciddi bir yan etkisi bulunmadığının ortaya koyulduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. Arda Lembet sözlerine şu şekilde devam etti: “Gebelerin aşı yaptırmaktan kaçınmaları halinde hastalığın daha ağır şekilde seyretmesi, hem anne adayının hem bebeğin ciddi zararlarla karşı karşıya kalması mümkündür. Annede hastalığa bağlı olarak yüksek tansiyon, erken doğum gibi sorunlar yaşanabilir. Bebekte gelişim geriliği meydana gelebilir. Covid-19 hastalığının anne ve bebek açısından gebelik sürecinde neden olabileceği riskler nedeniyle; daha önce mRNA aşısı olan anne adaylarının uygun zaman diliminde 3. doz aşılarını olmasını sağlık açısından tavsiye ediyoruz.”

Dr. Arda Lembet

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın