Maskelerle İlgili Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar

Pandemiyle ne kadar savaş içerisinde olsak da ve kendimiz ve çevremizin sağlığı için maske takmamız çok önemli. Fakat maske hakkında bilinen çoğu doğru yanlış… İşte bazıları…

 

‘MASKEMİ HER KULLANIMDAN SONRA YIKAMAMA GEREK YOK’ YANLIŞ

Pandemi döneminde zamanla kumaş maskeleri daha konforlu bularak kumaş maskelere geçiş sağladık. Fakat çoğu kişi bir kere kullanmadan sonra maskelerini yıkamıyor ve buna gerek olmadığını düşünüyor. Bu son derece yanlış kumaş maskeler her kullanımdan sonra yıkanmalı hatta makinede diğer çamaşırlarınızla yıkayabilirsiniz. Yıkama hususunda su ayarının en ılıkta olması çok önemli. Elde yıkamayı tercih edenlerdenseniz 1 litre su ile 4 çay kaşığı çamaşır suyuyla beraber maskenizi elde de rahatça yıkayabilirsiniz. Kurutma işleminde güneşle direkt temas kurdurarak kurumasını sağlayın.

 

‘MASKE TAKARKEN SOSYAL MESAFEYE DİKKAT ETMEYE GEREK YOKTUR’ YANLIŞ

Maske taktığımızda virüs bulaşma oranını en aza indirsek de sosyal mesafe kuralını da ihmal etmemeliyiz. Bazı kişiler maske taktıklarında virüsün bulaşma oranının hiç olmadığını ve bu nedenle herkesle yakın olmanın bir sorun olmayacağını düşünüyor bu kesinlikle yanlış. Maske kullanımı sizde virüs var ise yayılmasını önlemek için vardır. Toplum içerisindeyken maskeniz dahi olsa insanlarla aranıza en fazla iki metre mesafe koymalı ve öyle hareket etmelisiniz.

 

‘MASKE BENİ COVID-19’A KARŞI DAHA HASSAS HALE GETİRİR’ YANLIŞ

Maskeler özel bir güce sahip değildir sadece sizde virüs varsa onu etrafınızdakilere bulaşma oranını düşürür bu nedenle maske hiç kimseyi koronaya karşı hassas hale getirmez. Eğer böyle bir durum söz konusu olsaydı virüs bu kadar hızlı yayılmaz ve bu kadar vakaya rastlamazdık. Bu nedenle gün içerisinde ellerimizi düzenli yıkamalı, mesafemizi korumalı ve maskemizi takmayı ihmal etmemeliyiz. Bu tedbirlerle virüsün size ve çevresine bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın