Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Çocuklarımızın sağlığı kadar onların mutluluğunu da önemsiyor ve daima mutlu olmaları için çabalıyoruz. Çocuğunuz her daim mutlu olsun istiyorsanız bu yazımız sizler için…

 

ÖNCELİKLE ONU KENDİNİZE BENZETMEYE ÇABALAMAYIN

Ailelerin belki de yaptığı en büyük yanlışlardan biri, çocuklarını kendilerine benzetmeye çalışmasıdır. Aileler çocuklarının kendi istediği şeylerle daha mutlu olacağını düşünür ve onun öyle yaşamasını ister. Fakat bu durum son derece yanlıştır. Çocuklar siz değilsiniz onlarda farklı bir insan önce onu anlamak gerek. Onların da belli bir yaştan sonra sevdiği fakat size saçma gelen pek çok faaliyeti olacak. Belki diyeceksiniz ki ben böyle değildim o yaşlarda ama onu öyle kabul etmek zorundasınız o sizin yavrunuz. Bu nedenle aileler çocukları neyi tercih ederlerse etsinler saygı duymalı ve onun hayatı özgürce yaşaması için çabalamalı.

 

ONA GÜVENİN

Bir önemli kısım ise çocuğunuza güvenmeniz. Genelde anneler çocuklarına kıyamaz ve ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar onlara yardım ederler. Bu güzeldir ama bir yaştan sonra çocuğunuzun el becerileri ve özgüveni o işi kendi yapmadığı için az olacak ve belki de ileride bu kişiliğine bile yansıyacaktır. Bu nedenle önce çocuğunuza güvenmeli ve o düşse de düşmesine beceremese de becerememesine kızmamalı ve her şeyi deneyerek öğrenmesini sağlamalısınız.

 

ONUNLA ZAMAN GEÇİRİN

Çocuğunuzun gelişiminde en önemli kısım onu gözlemlemek ve onunla keyifli zaman geçirmektir. Çocuğunuz böylece kendisine hem bir anne baba hem de iki güzel arkadaş edinecektir. Onunla yakın olmalı, gerektiğinde üzüntüsünü dinlemeli ve asla yargılayıcı bir ebeveyn olmamalısınız. Eğer her hareketine mana verir ve ona doğrusunu öğretirseniz çocuğunuz zamanla sizden uzaklaşacak ve yalnız başına oyun oynamayı tercih edecektir. Buna izin vermemelisiniz.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın