Siyah Nokta Temizleyici Maskeler ve Hazırlanışları

Sizlere bu makalemizde siyah noktaları önlemek ve temizlenmesi ile ilgili birkaç yöntem ve maske hazırlamayı anlatacağız. 

Siyah noktaları önlemek için, bir temizleyici olarak şu formülü deneyin  1 çay kaşığı sıvı kasti sabununu (pek çok sağlıklı gıda satıcısı dükkanından temini mümkündür), 1 damla çay ağacı veya kekik esansı yağı ile karıştırın. Doğrudan temizlik yaptığınız kabın içine karıştırabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Meyve Hamuru Maskesi

Siyah nokta krizleri için basit ama etkili bir tedavi.

  • 1 çorba kaşığı beyaz kozmetik kil
  • 2 çay kaşığı taze sıkılmış elma, ananas veya üzüm özsuyu

Meyve Hamuru Maskesi Hazırlama: Bileşenleri küçük bir kasenin içinde birleştirin ve düzgün, yayılabilir bir hamur haline gelene kadar karıştırın. Eğer hamur çok koyu ise, biraz daha özsu ilave edin; eğer çok sulu ise, biraz daha kil ilave edin.

Hamur Maskesi Kullanımı: Taze temizlenmiş, siyah noktalara yatkın yerlere kalın bir hamur katmanı yayın ve tamamen kuruyana kadar bırakın, 20 dakika kadar. Soğuk veya ılık su ile durulayın. Okşayarak kurutun ve alana bir dokunuş şeklinde yağ içermeyen bir nemlendirici ile bir damla çay ağacı veya okaliptüs esansı yağı karışımından uygulayın. Gözenekleri temiz, berrak tutmak ve siyah noktalara doğal çözüm için haftada bir veya iki defa veya gerektikçe kullanılabilir.

Siyah Noktaların Temizlenmesi

Siyah noktalar çıkartma işlemi ile uzaklaştırılabilirler. Yağ tıkacı uzaklaştırıldığında gözenek daha küçük görünecektir, ama gözenek genişlediğinden ve bir siyah nokta ile dolmuş olduğundan, cilt bakım uygulamalarınıza uymadığınız taktirde birkaç hafta içinde tekrar dolma şansı vardır.

Siyah Nokta Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

  • İşaret parmaklarınıza rahatlıkla dolanacak büyüklükte iki kare pamuklu kumaş
  • Bir banyo bezi
  • 45 bardak çok sıcak su veya papatya çayını alacak büyüklükte bir kase
  • 2 çorba kaşığı İngiliz tuzu veya deniz tuzu

Adım 1: Cildinizi nazik, yağsız bir temizleyici ile iyice temizleyin.

Adım 2: Tuzu sıcak su veya çayın içine katın ve eriyene kadar karıştırın.

Adım 3: Banyo bezini tuzlu suda ıslatın ve fazlalık sıvıyı sıkın. Banyo bezini çıkarmayı istediğiniz siyah nokta(lar)nın üzerine yerleştirin ve onu 5 dakika kadar orada tutup cildi ve sebumu yumuşatıp çıkarmaya uygun hale getirin. Her defasında bir vücut bölgesine yoğunlaşın.

Sebum nedir? Sebum, yağ bezlerini meydana getirdiği salgı.

Adım 4: Hazır olduğunda, pamuklu bezleri banyo bezi gibi ayni sıvıda ıslatın ve işaret parmaklarınıza sarın. İki parmağınız arasında deriyi sıkıca kavrarken, siyah noktanın her iki tarafından çok nazik bir sıkma ve yukarı doğru itme hareketine başlayın. Çok fazla basınç uygulamayın. Gözenek açıklığından sızan yan katı beyaz veya sarı mumumsu salgıyı görmelisiniz. Eğer göremez iseniz, siyah nokta çıkacak kadar olgunlaşmamış demektir ve eğer devam edecek olursanız, sadece çevredeki dokuları zedelersiniz ve büyük olasılıkla kötü bir sivilcenin oluşmasına neden olursunuz. Bu işlemi diğer siyah noktalara da uygulayın.

Adım 5: Bu çıkarmanın ardından daha fazla sebum uzaklaştırmak, gözenek çapını azaltmak ve iltihaplanma olasılığını azaltma için tedavi yapılan bölgelere Meyve Hamuru Maskesini uygulayın. Güçlü iltihap giderici etkileri nedeni ile tarife bir damla Alman papatyası veya Medine çiçeği esansı yağı ilave edin.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor.İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.