Yüksek Tansiyon Nedir: Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir

Ülkemizde ortalama her 3 kişiden birinde görülen hipertansiyon, bilinen adıyla yüksek tansiyon bir çok hastalığı tetikliyor. Peki: Yüksek Tansiyon Belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Çoğunlukla ileriki yaşlarda baş gösteren tansiyon hastalığı yüksek ya da düşük olarak iki farklı şekilde görülüyor. Türkiye genelinde ortalama 15 milyon kişinin sahip olduğu hipertansiyon yani bildiğimiz ismi ile yüksek tansiyon hastalığı, birçok sağlık problemini beraberinde getirebiliyor. İsterseniz ilk olarak “hipertansiyon nedir, nedenleri nelerdir?” sorularına yanıt verelim.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Atardamaların içinde yer alan kanın basıncına tansiyon denir. Tansiyonun yüksek ya da düşük olması da birer hastalık türüdür. Biz sizler için hipertansiyon yani yüksek tansiyondan bahsedeceğiz. Kandaki basınç tansiyon aleti ile ölçülür. Sağlıklı bir kişinin tansiyon değerleri 12/8 şeklindedir. 12 büyük tansiyonu, 8 ise küçük tansiyonu işaret eder. Bu değerlerden yüksek olan tansiyona da hipertansiyon denir. Yani kanın damarlarda yarattığı yüksek basın hipertansiyondur. Hipertansiyon tedavi edilmediği zaman; beyin kanaması, böbrek hastalıkları, felç ve kalp hastalıklarına sebep olabilir. Bu yüzden hipertansiyon hastalarının düzenli şekilde muayene olup, doktorunun verdiği ilaçları dikkatli bir şekilde kullanması, uyarılarını da dikkate alması gerekir.

Yüksek Tansiyon Belirtileri

Vücudunuzda gözlemleyeceğiniz bazı belirtiler yüksek tansiyon göstergesi olabilir. Bunlar;
* Şiddetli baş ağrısı,
* Burunda kanama,
* Çok sık idrar yapma isteği,
* Kulak çınlamaları,
* Yorgun ve halsiz hissetme,
* Baş dönmesi,
* Bacaklarda meydana gelen şişlikler,
* Kalpte ağrı ya da çarpıntı hissi,
* Nefes alırken zorlanma gibi belirtilerdir.

Bu belirtilerin bir ya da birkaçını fark etmeniz halinde alanında uzman bir doktora muayene olmanız gerekir. Çünkü yüksek tansiyon asla ihmale gelecek bir hastalık değildir.

Tansiyon Yükselmesi Belirtileri yazımızda okuyabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon Nedenleri

Her hastalıkta olduğu gibi yüksek tansiyona da neden olan etkenler bulunur. Bu etkenler hipertansiyon hastalığı tetikleyebilir.

* Böbrek rahatsızlıkları,
* Doğuştan gelen kalp hastalıkları,
* Böbreküstü bezi içinde meydana gelen tümörler,
* Kafa içindeki basıncın fazla olması,
* Tiroid hastalıkları,
* Romatizma ilaçları,
* Doğum kontrol hapları,
* Bazı reçetesiz ağrı kesiciler,
* Şişmanlık,
* Sigara tüketimi,
* Ailedeki bireylerde hipertansiyon hastalığı olması,
* Şeker hastalığı gibi etkenler hipertansiyon hastası olma riskinizi oldukça arttırabilir.

Ayşe Özgün

Moda ve alışveriş kategorilerinde trend stiller ve markalardaki indirimler, kampanyalar hakkında bilgiler sunar. Sağlık uzmanı olan editörümüz uzmanlaştığı alanlarda farkındalık yaratmayı hedefliyor. İletişim: ayse.ozgun@aysha.com.tr

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.