Yüzme Fobisi Nasıl Atlatılır?

Yaz tüm enerjisiyle geldi… Bu sezon çoğu kişi deniz kenarlarında tatil için planlara başladı bile. Peki, denize girmek istiyor ama yüzmekten korkuyorsanız ne yapmalısınız? İşte cevabı…

 

YÜZMENİN FAYDALARI

Yüzme fobisini yenmek için öncelikle yüzmenin faydalarını görmenizde fayda var. Güzel kısmı ise, yüzmenin çok fazla yararı var. Öncelikle vücudu şekillendiriyor, tüm kasları çalıştırıyor, kalp ve dolaşım sistemi, solunum ve sinir sistemi için çok sağlıklı bir aktivite, hamilelerde kasların rahatlamasını sağlıyor ve en önemlisi psikolojimize ciddi yararı var.

 

HİDROFOBİ (SU KORKUSU)

Su korkusu (hidrofobi) su ve sıvı her şeyden fazla olduğunda korkma durumudur. Su korkusu aslında bilinçaltımızda kendi yarattığımız korkulardan biridir. Bu durumu kendimiz yarattığımız için kendimizin bitirmesi de bir bakıma kolay.

 

SU KORKUSU OLAN KİŞİLERİN TEPKİLERİ

Tepki konusunda her insanın farklı olaylara farklı tepkiler vermesi gibi su fobisi olan kişiler içinde farklılık gösterebiliyor. Tepkilerimizim farklılığı da geçmişte yaşadığımız ve korktuğumuz şeylerin farklı olması ve onlara yüklediğimiz anlamlardan meydana geliyor. Su korkusundaki tepkilerimiz ise genel olarak; nefes alamamak, boğulma hissi ve sudan çıkamama düşüncesinden meydana geliyor. Bu kanılara ise; suda boğulma çok sık görülür ve kurtarılma şansı da çok düşüktür düşüncesinden doğuyor. Bu düşünce belli bir süreden sonra korkuya ve ötesinde fobiye dönüşüyor.

 

HİDROFOBİNİN NEDENLERİ

Su korkusunun başlıca nedenleri; geçmişte yaşadığımız ve çok korktuğumuz bazı anılar, önceden su ile yaşadığı kötü anılar, boğulma hissiyle daha önceden karşılaşma, çocukken bir yerde uzun süre kapalı kalma gibi aslında çocukluktan gelen ve geleceğimize yansıyan davranışlardan meydana geliyor.

 

SU KORKUSUNU NASIL YENEBİLRİZ?

Öncelikle fobilerin tedavileri hızlı sonuç verir ve fobileri yenmek kolaydır. Tedavide ilaçla değiş psikoterapi yöntemi daha hızlı sonuç verir. Tedavi sürecinde korkunun derecesi çok önemlidir ve buna bağlı tedavi süreci uygulanır. Çözümü de buna göre şekillenir. Korku durumlarıyla ilgili mantıklı olmayan fikirler öncelikle yok edilmeli ve bunlar yerine olumlu düşünceler korkan kişilere aktarılmalıdır. Yüzmenin aslında korkulacak bir şey değil, eğlenceli bir süreç olduğu hatırlatılmalı ve yüzmeyi kişilere sevdirilmeye çalışılmalıdır.

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın