Başka Dilde Moda!

Her yıl modanın başkentlerinden çıkan ve kendi değerleriyle tasarladıkları kıyafetleri yıllarca bize giydiren Batı kültürüyle büyüdük…
 

moda stil tasarım

Batı’nın sokaklarından tutun da en ihtişamlı yapıtlarına, dini sembollerinden kendi dillerine, mimari ve sanatına kadar hemen hemen her sezon onların kültürüne yer açtık gardıroplarımızda. Anadolu’nun en ücra köyünden, metropolün en işlek caddesine kadar kıyafetlerle kendi kültürlerini bize sunmayı başarmışlar.
 

moda stil

moda stil

Ülke olarak modaya ucuz bir bakış açımız var. Bırakın ticaretini, kültürünü bizim için kıyafetler bile süslenme aracı! Belki de bu yüzden dünyaca ünlü bir markamız yok. Belki de bu yüzden bizden izleri, dünyaca ünlü markalar sunduğunda yine onlar aracılığıyla sevineceğiz.
 

moda stil

 
Dolce Gabbana çini desenlerini kıyafetlerle bütünleştirdiğinde, modanın başka dilde de yazılmasının önemini acaba kaçımız idrak edebildik?
 

moda stil

 
Yaşadığımız kültürün, yaşadığımız coğrafyanın bereketinin farkında olmamız için daha kaç sezon geçmesi gerekiyor bilmiyorum. Hemen hemen her sezon koleksiyonlarıma kendi değerlerimizden bir şeyler katmak istemem hep bu yüzden.
 

safiye ekiz

Göktürk alfabesini tasarımlarla buluşturduğumda, onlarca kadının gardıroplarında olmanın manevi mutluluğu tarif edilemezdi. Modayı başka dilde okumaya başladığımızda, kültürümüzün sınırlarını aşıp dünya kadınlarıyla buluşmak umuduyla…
 
Sevgiyle kalın… 
                                                                                                                   

 Safiye EKİZ
Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.