Üzmeyin Erkek Annelerini

Kendimi bildim bileli çocukları hep çok sevmişimdir. Çocuk gördüğüm her ortamda, mutlaka yanlarına gitmiş, sevmiş ve onlarla oyun oynamışımdır. Çocuklar aldıkları enerjiyi karşıya verdikleri için, onlar tarafından da hep çok sevilmişimdir.

Cinsiyet ayrımı yapan, erkek çocuğunu kız çocuğundan üstün tutan bir aileden gelmiyorum. Elbette ki cinsiyetçi yaklaşımdan hoşlanmayan biriyim ama erkek çocuklarını hep daha yakın buldum kendime bu bir gerçek.
Bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren tüm annelerin tek isteğidir sağlıklı bir evlat dünyaya getirmek. Bende çocuk sahibi olacağımı duyduğum ilk an, sağlıktan başka hiçbir şey düşünmedim. Ama aylar ilerledikçe, gönlümde yatanı dile getirmeye başladım. Her hamile kadına sorulan “ kız mı erkek mi istiyorsun” sorusuna maruz kaldığımda, erkek cevabını vermeye başladığımı fark ettim.

Bu cevabı her verdiğimde ise, yine milyon tane yorumun ardı arkası kesilmez oluyordu. Yahu hem soruyorsunuz, hem gönlümdekini söyleyince de hamle üzerine hamle… Toplumun söyleyecek hep bir sözü, hep bir yorumu var.

“Erkek çocuk evlenince anayı babayı unutur, kız hep yanında erkek geçici, sen damat değil oğul vereceksin ama gelin alacaksın, bir evlensin bak seni mi görecek gözü, erkek çocuk hiç çocuk, kız hep arkadaş hep yanında, kız evlat hayırlı oluyor, neyse ikincisi kız olur…”

“İyi de ben ikinciyi düşünmüyorum ki? Ne yani, benim oğlum olursa, büyüyünce yüzüme bakmayacak mı? Vefadan, hayırlı evlat kavramından bir nebze de olsa nasibini almayacak mı? “hamile kadın olarak bunları bana düşündürmeye ne hakkınız vardı acaba?

Allah gönlüme göre verdi ve sağlıklı bir erkek çocuğu dünyaya getirdim. Şükür… ama hala girdiğim bazı ortamlarda bu tarz yorumlara denk geliyorum. Bu sefer cevabım daha net ve sert oluyor. Çünkü gerçekten kızıyorum.
Yahu nedir bu erkek çocuklarına yüklenen hayırsız kavramı. Yani hayırlılık kime göre, neye göre? Üstelik benim çocuğumla olan ilişkimden kime ne? Kız anne ilişkisinin ne demek olduğunu çok iyi bilen ve yaşayan  biri olarak, kız çocuğu için anne baba ve aile kavramının bir tık daha önde olduğuna hem fikirim. Ama bu erkek çocuklarının tam tersi olduğu anlamına gelmiyor.

Sağlıklı ve hayırlı evlat olsun sözüne inanan ve bunu sıkça dile getiren bir kadın olarak; hayırlı evlat kavramının bir cins üzerine toplanmaması gerektiği kanısındayım.

Sormayın anne adaylarına cinsiyet sorularını, bu yorumları yapacaksınız. Karşınızda hassaslığın dibine vurmuş, heyecanlı, kaygılı, en ufacık kötü eleştiriyle hayatı kararan psikolojide kadınlar var bunları unutmayın!

İrem U.

Aysha Dergi Yazı İşleri Müdürü olan İrem Uluerciyes, moda, güzellik, stil, güncel konularda yazılar yazıp, alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştirmektedir.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın