Tüm Zamanların Favorisi: Jean

Günümüzde türlü kombinlerle her renk ve modelde gördüğümüz kotun hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor.

denim

Denim kumaşlar ilk olarak Fransa’nın Serge de Nimes bölgesinde dokunmuş. Kristof Kolomb‘un, gemileri için sağlam bir yelken kumaşı aramasının sonucunda üretilmeye başlanan bu ham maddesi pamuk olan kumaşlar giysi olarak ise ilk kez Cenova’lı denizciler tarafından kullanılmış.

1850’lerde Levi Strauss çadır bezi üretimi yaparken daha dayanıklı kumaş araştırması yaptığı süreçte denim kumaşı kıyafetler için de kullanabileceğini düşünüyor. O zamana kadar petrol, maden gibi işlerde çalışan işçilerin mevcut pantolonların dayanıksızlığı onu denim pantolon üretme fikrine itiyor. İlk üretilen denim kumaşlar, çadır kumaşı olarak düşünülüp üretildiği için o kadar rahat olmamış.

denim tarihi

Daha sonrasında, aslında kumaş üzerindeki küçük lekecikleri gizlemek için kullanılan kumaş boyasıyla, denim pantolonlar daha kullanışlı, şık ve bir o kadar da sağlam ve hafifleşiyorlar. Ama bu adım, tarihin ve günümüzün en önemli denim markalarının başında gelen Levis&co’nun kurulmasına vesile oluyor.

jean

Ana vatanı Amerika olan blue jeanlerin Avrupa ile tanışması 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşiyor ve Avrupa’da Lee markası kuruluyor. 1940’ larda Levi’s ile Lee arasında bir rekabet oluşmuşken, bu kapışmaya 1947’de Wrangler de katılıyor. 1900’lü yılların başında sanayi işçileri, çiftçiler ve demiryolu çalışanlarının giysisi olan jean’ler 1950’li yıllarda yavaş yavaş kentlere taşınıp günlük yaşamın bir parçası haline geliyor.
1962 yıllarında Elvis fanları blue jean ceket ve pantolonları, tişört ve makosen ayakkabı ile kombinliyorlar ve denim, alt kültürün üniforması haline gelmeye başlıyor.

jean

1970’lerden sonra yayılan hippi tarzıyla birlikte jean’ın kullanım alanı oldukça genişliyor.
2000’lere gelindiğinde ise büyük tasarımcıların denim kullanması ‘denim’in moda dünyasındaki yerini sarsılmaz bir şekilde sağlamlaştırıyor.

jean

Hem kadın hem de erkeklerde rahatlığın ve özgürlüğün simgesi haline gelen blue jean’ler günümüzde taşlanmış, yırtık hatta kesilmiş şekilde zamansız parçalar arasında muhtemel ki birinci sırada duruyor.

jean

 

Merve Akdoğan

İstanbul Üniversitesi Radyo TV bölümü mezunu olan Merve Akdoğan, web içerik editörüdür. Moda, Kadın, Stil, Güzellik, Seyahat/Gezi alanlarında içerikler üreten editörümüz, alanında uzman isimlerle röportajlar da yapmaktadır.

Henüz Yorum Yok

Bir Cevap bırakın